M7AFS600-2PQ208
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M7AFS600-2PQ208
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
208-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 95 I/O 208QFP
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Gates :
Height :
3.4mm
Length :
28mm
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Operating Supply Voltage :
1.5V
Width :
28mm
Max Frequency :
1.47059GHz
Published :
Total RAM Bits :
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
QUAD
Package / Case :
208-BFQFP
Number of Pins :
208
Number of Registers :
RAM Size :
13.5kB
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Speed Grade :
2
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of I/O :
95
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Fusion®
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage :
1.5V
Base Part Number :
M7AFS600
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
208
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Datasheets
M7AFS600-2PQ208
1.5V V FPGAs Fusion® Series 208-BFQFP 0.5mm mm 208
M7AFS600-2PQ208 Overview
As part of the 208-BFQFP package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 95 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. It is powered from a supply voltage of 1.5V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.425V~1.575V . It is a type of FPGA that belongs to the Fusion® series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~70°C TA when operating the machine. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 208 terminations. This device has 110592 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number M7AFS600 can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si13.5kBe of 13.5kB in order to ensure that the program will run normally. There are 208 pins on this device. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.5V supply voltage. The basic building block of this system consists of 600000 gates. To store and transfer data, there are 13824 registers that are used. This FPGA can get as fast as 1.47059GHz.