M58LW064D110N6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M58LW064D110N6
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 64MBIT PARALLEL 56TSOP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Memory
Alternate Memory Width :
8
Toggle Bit :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Finish :
TIN LEAD
Organization :
4MX16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Page Size :
4/8words
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Memory Format :
Flash
Sector Size :
128K
Length :
18.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Memory Type :
Non-Volatile
Programming Voltage :
3V
Terminal Pitch :
0.5mm
Common Flash Interface :
yes
Standby Current-Max :
0.00004A
Access Time :
110ns
Lead Free :
Contains Lead
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Pins :
56
Number of Terminations :
56
ECCN Code :
3A991.B.1.A
Mounting Type :
Surface Mount
Nominal Supply Current :
20mA
HTS Code :
Memory Width :
16
Qualification Status :
Not Qualified
Memory Size :
64Mb 8M x 8 4M x 16
Number of Functions :
1
Supply Voltage :
3V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Frequency :
110GHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Supplies :
3/3.3V
Data Bus Width :
16b
Package / Case :
Command User Interface :
yes
Number of Sectors/Size :
64
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Density :
64 Mb
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Memory Interface :
Parallel
Base Part Number :
M58LW
Ready/Busy :
Pin Count :
Data Polling :
No
Datasheets
M58LW064D110N6
Introducing Memory STMicroelectronics M58LW064D110N6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:56, Number of Terminations:56, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width), Base Part Number:M58LW, M58LW064D110N6 pinout, M58LW064D110N6 datasheet PDF, M58LW064D110N6 amp .Beyond Memory STMicroelectronics M58LW064D110N6 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.