M551B418M006AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M551B418M006AT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
M55 Module
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 4100UF 6V CHAS MNT
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
4100μF
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
26 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Type :
Hermetically Sealed
Series :
M55
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.445 11.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm @ 100kHz
Lead Spacing :
0.453 11.50mm
Voltage - Rated :
6V
Size / Dimension :
1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm