M5251-000005-050PG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M5251-000005-050PG
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Package / Case
Cylinder
Datasheet
Download
Description
TRANSDUCER 4-20MA 50PSI
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Operating Current-Max :
25 mA
Operating Pressure :
50 PSI (344.74 kPa)
Response Time :
3000 μs
Mounting Style :
Cable Mount
Operating Supply Voltage :
9 V to 30 V
Termination Type :
CABLE
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Port Size :
Male - 1/4 (6.35mm) NPT
Package / Case :
Cylinder
Termination Style :
Connector
Maximum Pressure :
100 PSI (689.48 kPa)
Pressure Sensing Mode :
Gage
Series :
M5200
Features :
Temperature Compensated
Product :
Transducers
Pressure Type :
Vented Gauge
Output Type :
CURRENT OUTPUT
Output :
4 mA ~ 20 mA
Body Length or Diameter :
24 mm
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
Applications :
Industrial Automation
Body Height :
64.9 mm
Base Product Number :
M5251
Voltage - Supply :
9 V ~ 30 V
Reach Compliance Code :
Unknown
Accuracy :
±0.25%
Port Style :
Threaded
Package :
Box
Pressure Range-Max :
50 psi
Output Range :
4-20mA
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,PIEZORESISTIVE
Supplier Device Package :
Additional Feature :
Port Height = 15.24 MM
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial TE Connectivity Measurement Specialties M5251-000005-050PG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 125°C, Package / Case:Cylinder, Output:4 mA ~ 20 mA, M5251-000005-050PG pinout, M5251-000005-050PG datasheet PDF, M5251-000005-050PG amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial TE Connectivity Measurement Specialties M5251-000005-050PG ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.