M5141-000005-075PG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M5141-000005-075PG
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Package / Case
Cylinder
Datasheet
Download
Description
TRANSDUCER 1-5VDC 75PSI
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Applications :
Industrial Automation
Base Product Number :
M5141
Output :
1 V ~ 5 V
Package / Case :
Cylinder
Operating Pressure :
75 PSI (517.11 kPa)
Port Size :
Male - 1/4 (6.35mm) NPT
Pressure Type :
Vented Gauge
Series :
M5100
Features :
Temperature Compensated
Output Type :
Analog Voltage
Package :
Box
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Voltage - Supply :
8 V ~ 30 V
Maximum Pressure :
150 PSI (1034.21 kPa)
Supplier Device Package :
Product Status :
Obsolete
Accuracy :
±1%
Port Style :
Threaded
Termination Style :
Cable 2
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial TE Connectivity Measurement Specialties M5141-000005-075PG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:1 V ~ 5 V, Package / Case:Cylinder, Operating Temperature:-40°C ~ 125°C, M5141-000005-075PG pinout, M5141-000005-075PG datasheet PDF, M5141-000005-075PG amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial TE Connectivity Measurement Specialties M5141-000005-075PG ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TE Connectivity Measurement Specialties M5141-000005-075PG
M5100 Series Vented Gauge Pressure Sensor Analog Voltage -40°C ~ 125°C 75 PSI (517.11 kPa) Threaded ±1% 1 V ~ 5 V 8 V ~ 30 V
M5141-000005-075PG Overview
Cylinder includes this transducer for convenience. Reliable performance can be assured by setting the transducers to -40°C ~ 125°C. A supply voltage of 8 V ~ 30 V is sufficient for the transducers to operate well.
M5141-000005-075PG Features
Package / Case: Cylinder
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
M5100 series
Operating Pressure: 75 PSI (517.11 kPa)