M5060TB400
Mfr.Part #
M5060TB400
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 3P 400V 60A MODULE
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Published :
Mount :
Chassis Mount, Screw
Forward Current :
60A
Current - Average Rectified (Io) :
60A
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
5
Voltage - Rated DC :
400V
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Peak Reverse (Max) :
400V
Package / Case :
Module
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35V @ 50A
Average Rectified Current :
60A
Current Rating :
60A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Supplier Device Package :
Datasheets
M5060TB400
Three Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C~125°C TJ 1.35V @ 50A Module Bulk
M5060TB400 Overview
An input voltage of 60A powers this device.Electronic components in the Module package are basically the same.Chassis Mount, Screw is the method of mounting the device.The normal operation of the device is ensured when it is operated at the temperature of 0 degrees Celsius.
M5060TB400 Features
60A forward voltage
forward voltage of 60A
Module package
operating at a temperature of -40°C~125°C TJ
M5060TB400 Applications
There are a lot of Sensata-Crydom
M5060TB400 applications of bridge rectifiers.
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A