M50100SB1200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M50100SB1200
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 100A MODULE
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.5kA
Mounting Type :
Chassis Mount
Output Current :
100A
Number of Elements :
1
Diode Type :
Single Phase
Length :
57.4802mm
Reverse Voltage (DC) :
480V
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Chassis Mount, Screw, Surface Mount
Forward Voltage :
1.2V
Package / Case :
Module
Element Configuration :
Single
Published :
Width :
44.3992mm
Current Rating :
100A
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Forward Current :
100A
Height :
24.1046mm
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
4
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 100A
Datasheets
M50100SB1200
Sensata Technologies – Crydom M50100SB1200
Single Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C~125°C TJ 1.2V @ 100A Module Bulk
M50100SB1200 Overview
A forward voltage of 100A is required to operate this device.A Module package is a type of electronic component.Chassis Mount, Screw, Surface Mount is the mounting method for the device.Its normal operation is ensured by operating at a temperature of -40°C~125°C TJ.Its output current of 100A allows maximum design flexibility.
M50100SB1200 Features
100A forward voltage
forward voltage of 100A
Module package
operating at a temperature of -40°C~125°C TJ
100A output current
M50100SB1200 Applications
There are a lot of Sensata-Crydom
M50100SB1200 applications of bridge rectifiers.
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A