M5-128/68-20YI/1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M5-128/68-20YI/1
Manufacturer
Lattice Semiconductor
Package / Case
100-BQFP
Datasheet
Download
Description
EE PLD, 20NS, 128-CELL, CMOS, PQ
Manufacturer :
Lattice Semiconductor
Product Category :
CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
100
Max Frequency :
83.3MHz
Package / Case :
100-BQFP
Height Seated (Max) :
3.4mm
Additional Feature :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
M5-128
Number of Gates :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Voltage :
5V
Programmable Type :
In System Programmable
JESD-609 Code :
e0
Power Supplies :
5V
Packaging :
Tray
JTAG BST :
yes
Number of Terminations :
100
Propagation Delay :
20 ns
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Macro Cells :
128
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Published :
Output Function :
MACROCELL
HTS Code :
Min Supply Voltage :
4.5V
Number of Pins :
Max Supply Voltage :
5.5V
Width :
14mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ECCN Code :
EAR99
Number of I/O :
68
Memory Type :
EEPROM
Length :
20mm
Terminal Position :
QUAD
Series :
Mach® 5
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Voltage Supply - Internal :
4.5V~5.5V