M48Z58Y-70PC1
Mfr.Part #
M48Z58Y-70PC1
Package / Case
28-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Description
IC NVSRAM 64KBIT PAR 28PCDIP
Number of Terminations :
28
Frequency :
70GHz
Memory Width :
8
Length :
39.625mm
Radiation Hardening :
No
Parallel
Output Characteristics :
3-STATE
Density :
64 kb
Pin Count :
28
Write Cycle Time - Word, Page :
70ns
e3
Height Seated (Max) :
9.65mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Pins :
Output Enable :
yes
Supply Voltage :
5V
Operating Supply Voltage :
5V
Nominal Supply Current :
50mA
Package / Case :
28-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
25 Weeks
Power Supplies :
5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Organization :
8KX8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Current :
50mA
Base Part Number :
M48Z58
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of Ports :
1
Memory Size :
64Kb 8K x 8
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Standby Current-Max :
0.003A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
BATTERY BACK-UP; POWER SUPPLY WRITE PROTECTION
Access Time (Max) :
70 ns
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
M48Z58Y-70PC1
Introducing Memory STMicroelectronics M48Z58Y-70PC1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Package / Case:28-DIP Module (0.600, 15.24mm), Base Part Number:M48Z58, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Through Hole, M48Z58Y-70PC1 pinout, M48Z58Y-70PC1 datasheet PDF, M48Z58Y-70PC1 amp .Beyond Memory STMicroelectronics M48Z58Y-70PC1 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.