M48Z58Y-70MH1E
Mfr.Part #
M48Z58Y-70MH1E
Package / Case
28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets
Description
IC NVSRAM 64KBIT PARALLEL 28SOH
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Organization :
8KX8
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height :
2.69mm
Width :
8.89mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pin Count :
28
Number of Pins :
28
Terminal Pitch :
1.27mm
Write Cycle Time - Word, Page :
70ns
Operating Supply Voltage :
5V
Nominal Supply Current :
50mA
Power Supplies :
5V
Base Part Number :
M48Z58
Length :
18.49mm
Density :
64 kb
Package / Case :
Standby Current-Max :
0.003A
Frequency :
70GHz
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Access Time (Max) :
70 ns
Memory Size :
64Kb 8K x 8
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Datasheets
M48Z58Y-70MH1E
Introducing Memory STMicroelectronics M48Z58Y-70MH1E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Base Part Number:M48Z58, Package / Case:28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets, Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, M48Z58Y-70MH1E pinout, M48Z58Y-70MH1E datasheet PDF, M48Z58Y-70MH1E amp .Beyond Memory STMicroelectronics M48Z58Y-70MH1E ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.