M48T35Y-70MH6E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M48T35Y-70MH6E
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets
Datasheet
Download
Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28SOH
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Real Time Clocks
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
5V
Series :
Timekeeper®
Width :
8.56mm
Memory Size :
250kB
Height Seated (Max) :
3.05mm
Operating Supply Voltage :
5V
Type :
Clock/Calendar
Pin Count :
28
Number of Pins :
28
Length :
18.1mm
Access Time :
70 ns
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Pitch :
1.27mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Base Part Number :
M48T35
Number of Terminations :
Volatile :
No
Time-Min :
SECONDS
Power Supplies :
5V
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Leap Year
Interface :
Parallel
Frequency :
70GHz
Packaging :
Tube
External Data Bus Width :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
HTS Code :
Time Format :
HH:MM:SS (24 hr)
Terminal Position :
Dual
Interrupt Capability :
N
Logic Function :
Clock
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Current - Timekeeping (Max) :
2mA @ 4.75V~5.5V
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Surface Mount
Datasheets
M48T35Y-70MH6E
Introducing Real Time Clocks STMicroelectronics M48T35Y-70MH6E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Clock/Calendar, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:M48T35, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets, Mounting Type:Surface Mount, M48T35Y-70MH6E pinout, M48T35Y-70MH6E datasheet PDF, M48T35Y-70MH6E amp .Beyond Real Time Clocks STMicroelectronics M48T35Y-70MH6E ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.