M39014/22-4082
Mfr.Part #
M39014/22-4082
Description
CAP CER 2DIP
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Length :
6.6mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitance :
0.022µF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
11 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Height :
4.45mm
Positive Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Negative Tolerance :
10%
Operating Temperature (Max) :
125°C
Width :
2.34mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/22
Temperature Coefficient :
-/+15ppm/Cel ppm/°C
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size Code :
Datasheets
M39014/22-4082
0.022μF Ceramic Capacitor -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
M39014/22-4082 Overview
Negative tolerance of 10% is characteristic of this part.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 10% when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is -/+15ppm/Cel ppm/°C.
M39014/22-4082 Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with -/+15ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient