M39014/22-1019
Mfr.Part #
M39014/22-1019
Description
CAP CER 2DIP
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
Flat
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Multilayer :
yes
Size Code :
Negative Tolerance :
5%
Height :
4.45mm
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature (Max) :
150°C
Capacitance :
0.0018μF
Length :
6.6mm
Number of Terminations :
2
Width :
2.34mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/22
Packaging :
Bulk
Positive Tolerance :
5%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
M39014/22-1019
0.0018μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
M39014/22-1019 Overview
The part in question has a tolerance of 5%.Ceramic capacitor exhibCeramic capacitors a posCeramic capacitorive tolerance of 5%.This coefficient equals 30ppm/Cel ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
M39014/22-1019 Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient