M39014/22-1011
Mfr.Part #
M39014/22-1011
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2DIP
Ceramic Capacitors
Tolerance :
10%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Molded
Dielectric :
C0G
Length :
6.6mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
1nF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Operating Temperature :
150°C
Depth :
2.34mm
Height :
4.45mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Surface Mount :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
Flat
Datasheets
M39014/22-1011
1nF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
M39014/22-1011 Overview
M39014/22-1011 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient