M39014/22-0949
Mfr.Part #
M39014/22-0949
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2DIP
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Published :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Terminal Shape :
Flat
Termination :
Radial
Height :
3.25mm
Depth :
2.34mm
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
6.6mm
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Mount :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
22pF
Lead Pitch :
8.255mm
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
2
Package / Case :
Molded
Packing Method :
Tube
Datasheets
M39014/22-0949
22pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
M39014/22-0949 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 8.255mm.
M39014/22-0949 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient