M39014/02-1251V
Mfr.Part #
M39014/02-1251V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP CER AXIAL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/02
Terminal Shape :
Wire
Multilayer :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
10%
Capacitance :
3.9nF
Package / Case :
Molded
Size Code :
HTS Code :
Termination :
Radial
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Pitch :
5.08mm
JESD-609 Code :
e0
Temperature Characteristics Code :
BX
Depth :
2.29mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Length :
7.37mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Datasheets
M39014/02-1251V
3.9nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
M39014/02-1251V Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15% ppm/°C.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.08mm.
M39014/02-1251V Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient