M39014/02-1251TR1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M39014/02-1251TR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel
Factory Lead Time :
22 Weeks
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
10%
Reference Standard :
MIL-C-39014/01
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
7.37mm
Width :
2.29mm
Terminal Pitch :
5.08mm
Custom Capabilities :
Tape and Reel
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Temperature Characteristics Code :
BX
Capacitance :
0.0039μF
Positive Tolerance :
10%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Operating Temperature (Max) :
125°C
Height :
7.37mm
Size Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
M39014/02-1251TR1
0.0039μF Ceramic Capacitor 2 Terminations
M39014/02-1251TR1 Overview
M39014/02-1251TR1 Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%