M39006/25-0060
Mfr.Part #
M39006/25-0060
Manufacturer
EXXELIA
Description
CAP TANT 100UF 10% 60V AXIAL
Manufacturer :
EXXELIA
Not Applicable
Polarity :
Polar
Manufacturer Size Code :
T2
Termination :
Published :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Length :
17.88mm
Capacitance :
100μF
Series :
Military, MIL-PRF-39006/25, CLR81
Size / Dimension :
0.312Diax0.704L 7.92mmx17.88mm
Voltage - Rated :
60V
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Dissipation Factor :
19 %
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
125°C
Failure Rate :
M (1%)
Datasheets
M39006/25-0060
EXXELIA M39006/25-0060
100μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min Polar Bulk Axial
M39006/25-0060 Overview
M39006/25-0060 Features
the dissipation factor is 19 %