M39006/25-0040
Mfr.Part #
M39006/25-0040
Manufacturer
EXXELIA
Description
CAP TANT 680UF 10% 25V AXIAL
Manufacturer :
EXXELIA
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
28.6mm
Series :
Military, MIL-PRF-39006/25, CLR81
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
680μF
Failure Rate :
M (1%)
Axial
Factory Lead Time :
11 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dissipation Factor :
63 %
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.406Diax1.126L 10.31mmx28.60mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
25V
Manufacturer Size Code :
T4
Datasheets
M39006/25-0040
EXXELIA M39006/25-0040
680μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min Polar Bulk Axial
M39006/25-0040 Overview
M39006/25-0040 Features
the dissipation factor is 63 %