M39006/25-0038
Mfr.Part #
M39006/25-0038
Manufacturer
EXXELIA
Description
CAP TANT 560UF 10% 25V AXIAL
Manufacturer :
EXXELIA
Product Category :
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
560μF
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code :
T3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
9.52mm
Voltage - Rated :
25V
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
TANTALUM (WET)
Series :
Military, MIL-PRF-39006/25, CLR81
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tray
Package / Case :
Axial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Size / Dimension :
0.406Diax0.766L 10.31mmx19.46mm
Length :
19.46mm
Failure Rate :
M (1%)
Tolerance :
±10%
Datasheets
M39006/25-0038
EXXELIA M39006/25-0038
560μF ±10% 1.8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) Tray Axial
M39006/25-0038 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.8Ohm.