M39006/22-0305
Mfr.Part #
M39006/22-0305
Manufacturer
EXXELIA
Description
CAP TANT 22UF 10% 25V AXIAL
Manufacturer :
EXXELIA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
13.08mm
Published :
Packaging :
Bulk
Hermetically Sealed
Dissipation Factor :
6.6 %
Series :
Military, MIL-PRF-39006/22, CLR79
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.219Diax0.515L 5.56mmx13.08mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Manufacturer Size Code :
T1
Failure Rate :
P (0.1%)
Polarity :
Polar
Capacitance :
22µF
Datasheets
M39006/22-0305
EXXELIA M39006/22-0305
22μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min Polar Bulk Axial
M39006/22-0305 Overview
Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 6.6 %.
M39006/22-0305 Features
the dissipation factor is 6.6 %