M39006/21-0115
Mfr.Part #
M39006/21-0115
Manufacturer
Vishay / Sprague
Description
CAP TANT 390UF 20% 15V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Voltage - Rated :
15V
Size / Dimension :
0.312Diax0.704L 7.92mmx17.88mm
Manufacturer Size Code :
T2
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Series :
Military, MIL-PRF-39006/21, CLR69
Failure Rate :
M (1%)
Capacitance :
390µF
Datasheets
M39006/21-0115
390μF ±20% Bulk Axial