M39006/21-0050
Mfr.Part #
M39006/21-0050
Description
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer Size Code :
T1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
33μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
13.08mm
Mounting Type :
Through Hole
Polarity :
Polar
Series :
Military, MIL-PRF-39006/21, CLR69
Voltage - Rated :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.219Diax0.515L 5.56mmx13.08mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Axial
Dissipation Factor :
12.3 %
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Failure Rate :
L (2%)
Published :
Datasheets
M39006/21-0050
33μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min Polar Bulk Axial
M39006/21-0050 Overview
Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 12.3 %.
M39006/21-0050 Features
the dissipation factor is 12.3 %