M39006/09-8754
Mfr.Part #
M39006/09-8754
Description
CAP TANT 39UF 10% 60V AXIAL
Capacitance :
39μF
Length :
17.88mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.704L 7.92mmx17.88mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
Military, MIL-PRF-39006/09, CLR65
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Feature :
High Reliability
Polarity :
Polar
Voltage - Rated :
60V
Manufacturer Size Code :
T2
Datasheets
M39006/09-8754
39μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min Polar Bulk Axial