M39006/09-8549
Mfr.Part #
M39006/09-8549
Manufacturer
Vishay / Sprague
Description
CAP TANT 39UF 10% 60V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
17.88mm
High Reliability
Min Operating Temperature :
-55°C
Manufacturer Size Code :
T2
Series :
Military, MIL-PRF-39006/09, CLR65
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.312Diax0.704L 7.92mmx17.88mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
60V
Failure Rate :
P (0.1%)
Capacitance :
39μF
Datasheets
M39006/09-8549
39μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min Polar Bulk Axial