M39006/09-8548
Mfr.Part #
M39006/09-8548
Description
CAP TANT 39UF 20% 60V AXIAL
Voltage - Rated :
60V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Non-RoHS Compliant
Length :
17.88mm
Capacitance :
39μF
Packaging :
Bulk
Polarity :
Polar
Tolerance :
±20%
Series :
Military, MIL-PRF-39006/09, CLR65
Manufacturer Size Code :
T2
Max Operating Temperature :
125°C
Failure Rate :
P (0.1%)
Size / Dimension :
0.312Diax0.704L 7.92mmx17.88mm
Datasheets
M39006/09-8548
39μF ±20% 125°C-Max -55°C-Min Polar Bulk Axial