M39006/09-8300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M39006/09-8300
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 40UF 20% 30V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
30V
Size / Dimension :
0.312Diax0.704L 7.92mmx17.88mm
Type :
Hermetically Sealed
Series :
Military, MIL-PRF-39006/09, CLR65
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Manufacturer Size Code :
T2
Feature :
High Reliability
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
40μF
Failure Rate :
M (1%)
Published :
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
12.2 %
Length :
17.88mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
M39006/09-8300
40μF ±20% 125°C-Max -55°C-Min Polar Bulk Axial
M39006/09-8300 Overview
M39006/09-8300 Features
the dissipation factor is 12.2 %