M39003/09-3061/TR
Mfr.Part #
M39003/09-3061/TR
Description
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL
Tantalum Capacitors
Military Standard :
MIL-PRF-39003
Size / Dimension :
0.351Diax0.786L 8.92mmx19.96mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39003/9, CSR21
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±5%
Length :
19.96mm
Voltage - Rated :
35V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
C (0.01%)
Diameter :
8.92mm
Capacitance :
39μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
D
Datasheets
M39003/09-3061/TR
39μF ±5% 125°C-Max -55°C-Min 120mOhm Tape & Reel (TR) Axial
M39003/09-3061/TR Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 120mOhm.