M39003/09-2061/HSD
Mfr.Part #
M39003/09-2061/HSD
Description
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Voltage - Rated :
35V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Failure Rate :
B (0.1%)
Size / Dimension :
0.351Diax0.786L 8.92mmx19.96mm
Series :
Military, MIL-PRF-39003/9, CSR21
Tolerance :
±5%
Published :
Manufacturer Size Code :
D
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
39μF
1 (Unlimited)
39μF ±5% 120mOhm Bulk Axial
M39003/09-2061/HSD Overview
This resistor has a resistance of 120mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.