M39003/09-0361H
Mfr.Part #
M39003/09-0361H
Description
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL
Size / Dimension :
0.351Diax0.786L 8.92mmx19.96mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
39μF
Voltage - Rated :
35V
Manufacturer Size Code :
D
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
Military, MIL-PRF-39003/9, CSR21
Datasheets
M39003/09-0361H
39μF ±5% 120mOhm Bulk Axial
M39003/09-0361H Overview
This resistor has a resistance of 120mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.