M39003/09-0162/TR
Mfr.Part #
M39003/09-0162/TR
Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Manufacturer Size Code :
D
Series :
Military, MIL-PRF-39003/9, CSR21
Tolerance :
±10%
Capacitance :
39μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
P (0.1%)
Published :
Diameter :
8.92mm
Mounting Type :
Through Hole
Length :
19.96mm
Voltage - Rated :
35V
Military Standard :
MIL-PRF-39003
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Size / Dimension :
0.351Diax0.786L 8.92mmx19.96mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
M39003/09-0162/TR
39μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 120mOhm Tape & Reel (TR) Axial