M39003/09-0039H
Mfr.Part #
M39003/09-0039H
Description
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL
Manufacturer Size Code :
C
Voltage - Rated :
20V
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
Capacitance :
39μF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Failure Rate :
M (1%)
Series :
Military, MIL-PRF-39003/9, CSR21
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Package / Case :
Axial
Datasheets
M39003/09-0039H
39μF ±10% 120mOhm Bulk Axial
M39003/09-0039H Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 120mOhm as their resistance.