M39003/03-0208/TR
Mfr.Part #
M39003/03-0208/TR
Description
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL
Tolerance :
±10%
Non-RoHS Compliant
Length :
17.42mm
Capacitance :
390µF
Series :
Military, MIL-PRF-39003/3, CSR23
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
7.34mm
Max Operating Temperature :
125°C
Hermetically Sealed
Military Standard :
MIL-PRF-39003
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
Manufacturer Size Code :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
6V
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
P (0.1%)