M39003/01-5413H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M39003/01-5413H
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Diameter :
4.7mm
Capacitance :
39μF
Type :
Hermetically Sealed
Tolerance :
±5%
Feature :
High Reliability
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
MIL-PRF-39003
Manufacturer Size Code :
B
Max Operating Temperature :
125°C
Failure Rate :
R (0.01%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
10V
Termination :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.185Diax0.474L 4.70mmx12.04mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
Length :
12.04mm