M2T12TXW30/328-DA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M2T12TXW30/328-DA
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
M2
Mechanical Life :
50,000 Cycles
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Actuator Type :
Concave (Standard V)
Feature :
Low Temperature Lubricant
Electrical Life :
25,000 Cycles
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Rated AC :
125V
Color - Actuator/Cap :
Black
Factory Lead Time :
8 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating (Amps) :
6A AC 4A DC
Throw Configuration :
SPDT
Contact Current Rating :
6A
Packaging :
Bulk
Switch Function :
On-On
Voltage - Rated DC :
30V
Circuit :
SPDT
Actuator Marking :
No Marking
Illumination Type :
Illuminated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Published :
Current Rating :
4A