M29F400FB55N3E2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M29F400FB55N3E2
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
Package / Case
48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 4MBIT PARALLEL 48TSOP
Stock
512
In Stock :
512
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Product Category :
Memory
Number of Functions :
1
Voltage :
4.5V
Number of Terminations :
48
Power Supplies :
5V
Memory Format :
Flash
Sector Size :
16K8K32K64K
Memory Type :
Non-Volatile
Alternate Memory Width :
8
Height Seated (Max) :
1.2mm
Package / Case :
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Standby Current-Max :
0.00012A
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Toggle Bit :
yes
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e3
Data Polling :
Base Part Number :
M29F400
Screening Level :
AEC-Q100
Nominal Supply Current :
20mA
Length :
18.4mm
Density :
4 Mb
Operating Supply Voltage :
5V
Width :
12mm
Memory Interface :
Parallel
HTS Code :
Number of Sectors/Size :
1217
Access Time (Max) :
55 ns
Organization :
256KX16
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
0.5mm
Command User Interface :
Ready/Busy :
Memory Width :
16
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Size :
4Mb 512K x 8 256K x 16
Published :
2010
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Number of Pins :
48
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
BOTTOM BOOT BLOCK
Boot Block :
BOTTOM
Surface Mount :
Pin Count :
Common Flash Interface :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
M29F400FB55N3E2
Introducing Memory Alliance Memory, Inc. M29F400FB55N3E2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:4.5V, Number of Terminations:48, Package / Case:48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:M29F400, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:48, M29F400FB55N3E2 pinout, M29F400FB55N3E2 datasheet PDF, M29F400FB55N3E2 amp .Beyond Memory Alliance Memory, Inc. M29F400FB55N3E2 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.