M254012FV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M254012FV
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MODULE POWER 40A 600V SCR CC
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
400A @ 60Hz
Structure :
Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs, 2 Diodes
RMS Current (Irms) :
40A
Hold Current :
75mA
Package / Case :
Module
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Peak Reverse Current :
100nA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
600V
Published :
Current Rating :
40A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount, Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
M254012FV
Sensata Technologies – Crydom M254012FV
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE