M24308/24-28F
Mfr.Part #
M24308/24-28F
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 37 POS R/A SLDR
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Housing Material :
Polyester
Ingress Protection :
Features :
Mounting Brackets
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Wire Gauge :
28 AWG to 20 AWG
ITT Cannon
Series :
24308-Style, D*MM
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Termination :
Solder
Min Operating Temperature :
-55 °C
Max Operating Temperature :
150 °C
Voltage Rating :
Package :
Bulk
Connector Style :
D-Sub
Contact Type :
Signal
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Number of Contacts :
37
Shell Plating :
Zinc
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Mounting Brackets
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
2
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Color :
Number of Positions :
37
Published :
Dielectric Material :
Polyester
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Steel
Mounting Style :
Panel
Current Rating (Amps) :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Factory Lead Time :
17 Weeks
Contact Plating :
Gold
Mount :
Panel, Through Hole
Insulation :
Insulated
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Termination Style :
Through Hole
RoHS :
Non-Compliant
Base Product Number :
M24308/24
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Material :
Thermoplastic (TP)
Product :
Connectors
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Brand :
ITT Cannon
Datasheets
M24308/24-28F
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic M24308/24-28F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~150°C, M24308/24-28F pinout, M24308/24-28F datasheet PDF, M24308/24-28F amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic M24308/24-28F ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
M24308/24-28F Overview
M24308/24-28F Features
24308-Style, D*MM series
M24308/24-28F Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
M24308/24-28F D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP