M24308/24-25Z
Mfr.Part #
M24308/24-25Z
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 9POS R/A SOLDER
Stock
333
In Stock :
333
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Color :
Series :
24308-Style, D*MM
Connector Style :
D-Sub
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Orientation :
RIGHT ANGLE
Subcategory :
D-Sub Connectors
Pitch :
2.74mm
Base Product Number :
M24308/24
Mixed Contacts :
No
Brand :
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Ingress Protection :
Filter Feature :
Mount :
Panel, Through Hole
Feature :
Mounting Brackets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
9
Features :
Mounting Brackets
Empty Shell :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
9
Voltage Rating :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
Polyester
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
7.5A
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2014
Package :
Bulk
Contact Type :
Signal
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Product Status :
Active
DIN Conformance :
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
Datasheets
M24308/24-25Z
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon M24308/24-25Z from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, M24308/24-25Z pinout, M24308/24-25Z datasheet PDF, M24308/24-25Z amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon M24308/24-25Z ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.