M24308/2-25Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M24308/2-25Z
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Machined
Number of Ports :
1
Contact Finish :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Panel
Number of Rows :
2
Gender :
FEMALE
Feature :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Orientation :
Straight
Housing Material :
Glass
Current Rating :
5A
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Published :
Contact Type :
Signal
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
25
Series :
Military, MIL-C-24308, M24308
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Style :
D-Sub
Contact Material :
Phosphor Bronze
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Color :
Green
Datasheets
M24308/2-25Z
Introducing D-Sub Connector Assemblies Cinch Connectivity Solutions M24308/2-25Z from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-65°C~125°C, Number of Terminations:25, M24308/2-25Z pinout, M24308/2-25Z datasheet PDF, M24308/2-25Z amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Cinch Connectivity Solutions M24308/2-25Z ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
M24308/2-25Z Overview
M24308/2-25Z Features
25 basic kinds of terminations
Military, MIL-C-24308, M24308 series
M24308/2-25Z Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
M24308/2-25Z D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP