M22-3022200
Mfr.Part #
M22-3022200
Manufacturer
Harwin
Description
CONN RCPT HSG 44POS 2.00MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Mixed Contacts :
No
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Packaging :
Bulk
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
IEC Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Number of Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
44
Published :
Color :
Black
Pitch :
0.079 2.00mm
Mounting Option 1 :
LOCKING
Contact Type :
Female Socket
Contact Termination :
Crimp
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Body Breadth :
0.165 inch
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Insulation Material :
Nylon
Rated Current (Signal) :
2A
Reference Standard :
UL
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Design :
PREASSEM CONN
Additional Feature :
RoHS Compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
Operating Temperature (Max) :
105°C
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Total Number of Contacts :
44
Datasheets
M22-3022200
Harwin M22-3022200
2 Rows Receptacle Bulk Black 44 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp M22
M22-3022200 Overview
M22-3022200 Features
M22 series
M22-3022200 Applications
There are a lot of Harwin Inc.
M22-3022200 Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM