M22-2742046
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M22-2742046
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HDR 2MM 40POS
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Rows :
2
Contact Finish - Mating :
Tin
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Shrouding :
Unshrouded
Current Rating (Amps) :
2A
Factory Lead Time :
6 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions Loaded :
All
Pbfree Code :
yes
Style :
Board to Board or Cable
Packaging :
Bulk
Contact Length - Mating :
0.165 4.20mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
Number of Positions :
40
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Header, Cuttable
Insulation Color :
Black
Series :
M22
Contact Material :
Phosphor Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Datasheets
M22-2742046
M22 Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 40-Position Board to Board or Cable 0.157 4.00mm Height