M20-9700845
Mfr.Part #
M20-9700845
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
UL
Current Rating :
3A
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Number of Positions :
16
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
MIL Conformance :
Length - Termination :
0.118 inch
Insulation Height :
0.200 5.08mm
Voltage - Rated :
750V
Mixed Contacts :
Housing Material :
Nylon
Operating Temperature :
-40°C~105°C
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Body Length or Diameter :
0.8 inch
Number of Rows :
2
Male Pin
Durability :
300 Cycles
Number Of PCB Rows :
2
Published :
Dielectric Withstanding Voltage :
750VAC V
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Material :
Brass
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
M20-9700845
Harwin M20-9700845
M20 Series 2-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 16-Position Board to Board or Cable 0.200 5.08mm Height