M20-7893246
Mfr.Part #
M20-7893246
Description
CONN RCPT 32POS 0.1 TIN PCB R/A
Number of Positions :
32
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Filter Feature :
No
Body Length or Diameter :
3.22 inch
Voltage - Rated :
1000V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
UL Flammability Code :
94V-0
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
STAGGERED
HTS Code :
Weight :
3.314995g
Published :
Contact Resistance :
20mOhm
Insulation Height :
0.130 3.30mm
Terminal Pitch :
2.54mm
FEMALE
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
M20-7893246
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 32 Positions Female Socket