M20-7892642
Mfr.Part #
M20-7892642
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB R/A
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
JESD-609 Code :
e3
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Rows :
1
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Female Socket
Operating Temperature :
-40°C~105°C
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Additional Feature :
RoHS Compliant
Insulation Color :
Black
Packaging :
Tube
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.130 3.30mm
Contact Gender :
FEMALE
UL94 V-0
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Connector Type :
Receptacle
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Package / Case :
SIL
Terminal Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Body Length or Diameter :
2.62 inch
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Weight :
2.669986g
DIN Conformance :
Voltage - Rated :
1000V
UL
Contact Plating :
Gold, Tin
Insertion Force-Max :
4.8928 N
Contact Resistance :
20mOhm
Number of Positions :
26
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
M20-7892642
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 26 Positions Female Socket