M20-7860342P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M20-7860342P
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD SMD
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Contact Resistance :
20mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Withdrawl Force-Min :
.278 N
Contact Shape :
Square
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Package / Case :
SIL
DIN Conformance :
No
Additional Feature :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Style :
Board to Board
Series :
M20
Max Current Rating :
3A
Number of Conductors :
ONE
Reference Standard :
UL
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
2
Insulation Color :
Black
Total Number of Contacts :
3
Termination :
Solder
Rated Current (Signal) :
3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Stack Height (Mating) :
10.04mm 11.63mm
Depth :
4mm
Feature :
Pick and Place
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
3
Insulation Height :
0.295 7.50mm
Orientation :
Straight
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
IEC Conformance :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Option 1 :
LOCKING
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
1
Mixed Contacts :
Contact Type :
Female Socket
Housing Material :
Nylon
Packaging :
Tube
Length :
7.62mm
Fastening Type :
Push-Pull
MIL Conformance :
Contact Finish - Post :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions Loaded :
All
Pbfree Code :
yes
UL Flammability Code :
94V-0
Body Breadth :
0.098 inch
Datasheets
M20-7860342P
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 3 Positions Female Socket