M1A3PE3000-1FGG896I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M1A3PE3000-1FGG896I
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
896-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 620 I/O 896FBGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Pins :
896
RAM Size :
63kB
Terminal Form :
Ball
Height :
1.73mm
JESD-609 Code :
e1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
896
Series :
ProASIC3E
Speed Grade :
1
Number of I/O :
620
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Supply Voltage :
1.5V
Radiation Hardening :
No
Total RAM Bits :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Number of Registers :
Weight :
400.011771mg
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Max Frequency :
272MHz
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Supply Voltage :
1.5V
Number of Gates :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
896-BGA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Mount :
Surface Mount
Length :
31mm
Number of Outputs :
620
Width :
31mm
Base Part Number :
M1A3PE3000
1.5V V FPGAs ProASIC3E Series 896-BGA 896
M1A3PE3000-1FGG896I Overview
In the package 896-BGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 620 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. Supply voltage is 1.5V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.425V~1.575V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the ProASIC3E series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. In this device, 620 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 896. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 516096 bfpga electronics s of RAM. M1A3PE3000 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si63kBe of this FPGA module reaches 63kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 896 pins which are included in the design. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. A basic building block for this type of building block consists of 3000000 gates. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 75264 registers. In fact, this FPGA is capable of reaching a speed of 272MHz.