M1A3P250-FG144I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M1A3P250-FG144I
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
144-LBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 97 I/O 144FBGA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Height :
1.05mm
Packaging :
Tray
Weight :
400.011771mg
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
RAM Size :
4.5kB
Terminal Form :
Ball
Operating Supply Voltage :
1.5V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Frequency :
231MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Length :
13mm
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Number of Gates :
250000
JESD-609 Code :
e0
Published :
2013
Series :
ProASIC3
Total RAM Bits :
Width :
13mm
Supply Voltage :
1.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Number of I/O :
97
Base Part Number :
M1A3P250
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
144
Terminal Finish :
Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
Terminal Pitch :
1mm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
144-LBGA
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Registers :
Number of Terminations :
144
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Datasheets
M1A3P250-FG144I
1.5V V FPGAs ProASIC3 Series 144-LBGA 1mm mm 144
M1A3P250-FG144I Overview
A 144-LBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 97 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. An electrical supply voltage of 1.5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.425V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the ProASIC3 series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 144 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 36864. Related parts can be found by using its base part number M1A3P250. The FPGA module's RAM si4.5kBe reaches 4.5kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 144 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 1.5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Among its basic building blocks, there are 250000 gates that are included in it. As a result, there are 6144 registers which are used to store and transfer data. Using this FPGA, you can get speeds up to 231MHz.