M165-TG-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M165-TG-12
Manufacturer
Omron Automation
Description
PILOT LIGHT 12V INCAND ROUND GRN
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Current Rating :
15mA
Voltage :
14V
Lamp Color :
Green
Ingress Protection :
IP65
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Radiation Hardening :
No
Termination :
Quick Connect
Current :
40mA
Lens Style :
Round with Flat Top
Panel Cutout Dimensions :
0.63 (16.00mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Feature :
Oil Resistant
Min Operating Temperature :
-10°C
Ratings :
AC/DC
Max Operating Temperature :
55°C
Series :
M16
Type :
Incandescent
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lens Size :
15.10mm Dia
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lens Transparency :
Diffused
Datasheets
M165-TG-12
Introducing Omron Automation M165-TG-12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:14V, Type:Incandescent, M165-TG-12 pinout, M165-TG-12 datasheet PDF, M165-TG-12 amp .Beyond Omron Automation M165-TG-12 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.