M15U473M5-F
- Mfr.Part #
- M15U473M5-F
- Manufacturer
- Cornell Dubilier Electronics
- Description
- CAPACITOR CERAMIC RADIAL
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Mounting Feature :
- THROUGH HOLE MOUNT
- Rated (DC) Voltage (URdc) :
- 50V
- Operating Temperature (Min) :
- 10°C
- Operating Temperature (Max) :
- 85°C
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn)
- Multilayer :
- yes
- Temperature Characteristics Code :
- Z5U
- Temperature Coefficient :
- -56/+22% ppm/°C
- Number of Terminations :
- 2
- Terminal Shape :
- Wire
- Packaging :
- Bulk
- HTS Code :
- Positive Tolerance :
- 20%
- Capacitance :
- 0.047µF
- ECCN Code :
- EAR99
- JESD-609 Code :
- e3
- Pbfree Code :
- yes
- Negative Tolerance :
- 20%
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Packing Method :
- TR
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Datasheets
- M15U473M5-F
CERAMIC CAPACITOR Ceramic Capacitor -56 +22% ppm C 0.047muF